Roadie
-621/-36/-26 00:00:00

فواید انجیر برای سلامتی

فواید انجیر برای سلامتی

 

انجیرمنبع مواد معدنی ضروری بدن مانند منیزیم، منگنز، کلسیم(که تراکم استخوان ها را بهبود می بخشد)، مس و پتاسیم (که به فشارخون پایین کمک می کند) ویتامین ها مخصوصا میتامین k وB6  بوده و همچنین این میوه ی با ارزش سرشار از فیبر است.

ارزش غدایی انجیر خشک شده بسیار بیشتر است. برای مثال یک نصف فنجان انجیر تازه معادل یک نصف فنجان شیر کلسیم دارد؛ درحالی که یک عدد انجیر خشک کلسیمی معادل یک عدد تخم مرغ دارد. هم انجیر تازه و هم خشک، دارای خاصیت آنتی اکسیدان بسیار قوی هستند که الکترون های آزاد بدن شما را خنثی می کند و دشمن بیماری های مختلف هستند.

انجیر، مقدار فیبر لازم برای رژیم های غذایی را تامین می کند؛ سیستم بدن را تنظیم می کند و تاثیر مثبتی روی تنظیم وزن دارد.طبق مطالعات انجام شده، مصرف میوه هایی با فیبر بالا مثل سیب، خرما، انجیر، گلابی و آلو خطر ابتلا به سرطان سینه را در بین خانم هایی که این میوه ها را مصرف می کنند نسبت به کسانی که کمتر مصرف می کنند تا 34% کاهش می دهد. (این مطلب را مطالعه کنید: ده علت برای مصرف روزانه ی انجیر)

طب سنتی در سرتاسر جهان از انجیر به عنوان مرهمی برای تومور، زگیل و جراحات استفاده می کند. برای درمان گلودرد خود میوه و برگ انجیر را می سابند و غرغره می کنند. عصاره ی انجیر و انجیر خشک از قلب محافظت می کند، عملکرد کبد و کلیه را تنظیم میکند، فشار خون را پایین می آورد، امراض پوستی را بهبود می بخشد و از برخی سرطان ها بخصوص سرطان سینه ی پس از یائسگی جلوگیری می کند.

دربرخی فرهنگ ها برگ انجیر هم به اندازه ی خود میوه ی آن با ارزش است؛ نه تنها به این دلیل که به غذاهای مدیترانه ای افزوده می شود بلکه به دلیل خواص و فواید منحصر به فرد این میوه. این خواص شامل تنظیم قندخون هم می شود؛ تا جایی که تحقیقات نشان داده اند که انجیر، نیاز به انسولین را در بیماران دیابتی کاهش می دهد. با این حال باید انجیر را به اعتدال مصرف کنید زیرا به دلیل قند بالای این میوه برای سلامتی مضر هم هست.

مطالعات انجام شده در مورد انجیر

طبق گزارشات انجام شده، گیاشیمی سلول های Cytotoxic موجود در انجیر(نام علمی: ficus carica) را جدا کرده که همچون سویا در درمان و جلوگیری از تکثیر انواع سلول های سرطانی موثراند. درمطالعه ی دیگری  انواع درختان انجیر را برای خاصیت آنتی اکسیدان ضد سرطانی، و فعالیت سلول های فتوتوکسیک بررسی کردند. اطلاعات بدست آمده حاکی از آن است که این سلول های ذره بینی انجیر می توانند بهترین منبع فعالیت های زیستی شامل فنولیک، کومارین و اسید چرب باشند. این بررسی ها، دریچه ی جدیدی به روی گسترش دیگر فرمول های خواص انجیر در درمان سلول های غیرسرطانی باز کرد. 

در بررسی هایی در مورد میزان و کیفیت فنل آنتی اکسیدان در میوه های خشک و تازه در مقایسه با دیگر میوه ها، مشخص شد که انجیر سرشار از فنولیک و آنتی اکسیدان و مواد مغذی مخصوصا فیبر است. در آزمایشی که انجام شده، افرادی انجیر و آلو خشک را با کربوهیدرات مصرف کردند و مشخص شد که انجیر و آلو خشک بین میوه های خشک بالاترین میزان مواد مغذی را دارند. دانشمندان گزارش کردند که آنتی اکسیدان های موجود در انجیر، لیپوپروتئین های پلاسما را غنی کرده و آنها را از اکسیده شدن در امان می دارند. همچنین باعث افزایش چشمگیر آنتی اکسیدانِ پلاسما می شود که درست 4 ساعت پس از مصرفِ قند میوه یا شربت یا هر نوشیدنی غیر الکلی دیگری، به آن غلبه می کند. ( این مطلب را مطالعه کنید:  با خوردن بادام تلخ کبدتان را تصفیه کنید)

نتیجه ی بررسی ها: 1- انجیر سرشار از فنل و آنتی اکسیدان و دیگر مواد مغذی مخصوصا فیبر است. 2- انجیر ها می توانند آنتی اکسیدان های قدرتمندی باشند (به هنگام مصرف) 3- میوه های خشک 1% مصرفِ کل میوه ی آمریکایی ها را تشکیل می دهند.

دانشمندان تاثیر شیره ی انجیر تازه را بر روی سلول های سرطان معده بررسی  کردند و دریافتند که این شیره، عامل ضد سرطان است و برروی سلول های نرمال هیچ تاثیر منفی ندارد. در یک آزمایش دیگر، انجیرخشک را به مدت 3 ماه در 1 میلی لیتر آب مقطر خواباندند. بعد از آن که آب اضافه را کشیدند، شیرابه ی درخت انجیر بدست آمد که همان خاصیتِ ضد سرطانی را دارد. نتیجه نشان می دهد که انجیر چه تازه و چه خشک شده، برای درمان سرطان موثر است.