Roadie
1396/05/26 08:41:01

فواید انجیر برای سلامتی

فواید انجیر برای سلامتی

دوستدارانِ شیرینی، عطر و طعمِ خوب و دیگر مصرف کنندگان انجیر باید بدانند که این میوه کالری بسیار پایینی دارد و فاقد چربی است. یک انجیرِ بزرگ تنها 47 کالری دارد. پس اگر شما هم خواستار کاهش وزن هستید، انجیر بهترین جایگزین برای میان وعده های ناسالم است (به اعتدال مصرف شود).

هم انجیر خشک و هم تازه فواید بسیاری دارند.

یک اونس انجیر خشک 3 گرم فیبر دارد. فیبر، برای درمانِ یبوست مفید است و باعث احساس راحتیِ می شود. انجیر برای درمان کلسترول بالا مفید است و قند خون را هم کنترل می کند. همچنین انجیر منبع کلسیم است و برای درمان پوکی استخوان هم مفید می باشد. هیچ منبع کلسیمی بهتر از انجیر وجود ندارد.

اگر می خواهید که به رژیم غدایی تان آنتی اکسیدان اضافه کنید، انجیر بهترین گزینه است. طبق بررسی های سال 2005، انجیر خشک بالاترین میزانِ آنتی اکسیدان را دارد. آنتی اکسیدان، سلول هایی که به رادیکال های آزادی بدن آسیب می رسانند را کاهش می دهد. متخصصان تغذیه توصیه می کنند که میزانِ آنتی اکسیدان بدنتان را با مصرف سبزی و میوه هایی مثل انجیر بالا ببرید.

 

انجیر یکی از گیاهانی ست که منبع انواع ویتامین ها و مواد معدنی است. مانند:

 • ویتامین A
 • ویتامین  C
 •  ویتامین K
 • ویتامین های گروه B
 • پتاسیم
 • منیزیم
 • روی
 • مس
 • منگنز
 • آهن

 

هریک از این ویتامین ها به تنهایی، دلیلی برای مصرف انجیر هستند. انجیر را می توانید هم در سالاد یا به عنوان چاشنی غذا مصرف کنید.

انجیر و دیابت

نه تنها خودِ میوه ی انجیر برای سلامتی مفید است، بلکه شواهد نشان می دهند که برگ انجیرنیز برای درمان بیماری دیابت مفید است. مطالعاتِ انجام شده برروی موش ها در سال 2016 نشان می دهد که عصاره ی  برگ انجیر، نیاز به انسولین را کاهش می دهد و ویژگی های ضدِدیابتی دیگری هم دارد. همچنین بررسی های انجام شده روی حیوانات در سال 2003 نشان می دهد که عصاره ی انجیر با تعادل بخشیدن به اسیدهای چرب خون و میزان ویتامین E بدن می تواند به درمانِ دیابت کمک کند. پس حتما با پزشک متخصصتان در مورد اضافه کردن یا نکردنِ انجیر به برنامه ی غذاییتان و تنظیم دیابتتان مشورت کنید. به یاد داشته باشید که انجیر نمی تواند جانشین قطعی برای تغدیه ی سالم، دارو و آزمایشِ خون باشد.

 

فواید انجیر برای پوست

برخی متخصصان طب سنتی اعتقاد دارند که انجیر برای درمان انواع بیماری های پوستی مثل اگزما، پیسی و پسوریازیس استفاده می شود. هیچ یک از این درمان ها قطعی و علمی نیستند اما شواهد و حکایات و همچنین تحقیقاتِ مقدماتی نشان می دهند که قابل اطمینان هستند.

طبق بررسی های انجام شده در سال 2007 مشخص شد که شیره ی درخت انجیر، زگیل ها را از بین می برد. برای این تحقیق، 25 نفر شیره ی درخت انجیر را روی زگیل های یک طرف بدنشان استعمال کردند. زگیل های طرف مقابل بدنشان یخ بستند (سرما درمانی). شیره ی درخت انجیر فقط اندکی از سرما درمانی (Cryotherapy) کمتر موثر است و عوارض جانبی هم ندارد.

از انجیر تازه می توان یک ماسک صورت سرشار از آنتی اکسیدان و مواد مغذی تهیه کرد. انجیر را له کرده و روی پوست صورت بگذارید و به آرامی و به حالت دایره ای مالش دهید. برای مرطوب کردن پوست صورت هم می توانید یک قاشق ماست به آن اضافه کنید. ماسک را به مدت 10 الی 15 دقیقه روی پوست بگذارید و سپس با آب ولرم بشویید. اگر به شیره ی گیاهان حساسیت دارید از این ماسک استفاده نکنید. همچنین ماسک انجیر یک درمان خانگی ِ معروف برای رفع جوش نیز می باشد. اما سندِ علمی برای تاثیری آن وجود ندارد. ( این مطلب را مطالعه کنید: ده علت برای مصرف روزانه ی انجیر )

انجیر منبعی بسیار غنی و سرشار از ویتامین، آنتی اکسیدان و مواد معدنی است. باعث سلامت عمومی، پوستی و تنظیم جریان خون می شود. اگر شما هم مثل پوستتان احساس بهتری داشتید به خوردن انجیرادامه دهید. بدنتان هم مثل پوستتان احساس بهتری خواهد داشت.

 

فواید انجیر برای مو

انجیر یکی از ترکیبات اصلی شامپوها، نرم کننده ها و ماسک های مو است.این میوه به تقویت، شادابی و رشد موها کمک می کند. مطالعات در مورد فواید انجیر برای موها کم هستند اما شواهدی هم وجود دارد که نشان می دهد این میوه دارای ویتامین ها و مواد معدنی بسیاری ست که برای سلامت و تقوت مو مفید است.

بررسی ها خبر از نقش موثر روی و مس دردرمان ریزش مو می دهند. کمبود هر یک از این مواد معدنی باعث ریزش مو می شود. روی ، باعث ترمیم و رشد سریع ساقه ی موها می شود. نتایج مطالعات نشان می دهند که ریزش مو به دلیل کمبود روی است نه مس. (کلیک کنید :  پیش فروش انجیر خشک

اخیرا بررسی هایی در مورد ریزش موی زنان در دوران یائسگی انجام شده که نشان می دهد مواد معدنی موجود در انجیر به سلامت مو کمک می کند. موادمعدنی همچون:

 • روی
 • مس
 • سلنیم
 • منیزیم
 • کلسیم
 • ویتامین های گروه B
 • ویتامین  C

عوارض جانبی انجیر

حساسیت و یا تداخل دارویی با انجیر، بسیار نادر است. پس اکثر افراد می توانند بدون نگرانی  چند دانه انجیر را به وعده ی غذایی خود اضافه کنند. اما در اینجا چند مورد عوارض جانبی انجیر را برای آگاهی توضیح دادیم.

طبق مطالعات انجام شده در سال 2010  افرادی که به شیره ی گیاهان و گَردِ برخی گیاهان حساسیت دارند، به انجیر هم حساسیت دارند. انجیر از خانواده ی توت سفید (Moracae) محسوب می شود. اگر شما به دیگر میوه های خانواده ی توت ها مثل jackfruit ،Osage orange و sugar apple حساسیت دارید پس احتمالا به انجیر هم حساسیت دارید.

ویتامین K یک غلیظ کننده ی طبیعی خون است. انجیر تازه و خشک سرشار از ویتامین K هستند. اگر شما از داروهای انعقاد خون مثل وارفارین (Coumadin) استفاده می کنید، باید تعادل ویتامین K را هرروز در بدنتان برقرار کنید. پس اگر می خواهید هرروز چنددانه انجیر بخورید، مراقب باشید که ویتامینK  بیشتری مصرف نکنید.

انجیر ممکن است باعث یبوست در برخی افراد شود اما مصرف زیاد انجیر باعث رقیق شدن مدفوع و اسهال می شود. پس اگر متوجه شدید که بعد از خوردن انجیر مرتب به دستشویی می روید، سریع خوردن را متوقف کنید.