Roadie
-621/-36/-26 00:00:00

ده علت برای مصرف روزانه ی انجیر

ده علت برای مصرف روزانه ی انجیر

انجیرِخشک در مقایسه با انجیرِ تَر، سرشار از مواد مغذی است. در این مقاله می خواهیم برای شما توضیح دهیم که چگونه انجیر به حفظ سلامتی شما کمک می  کند. انجیر یکی از اولین میوه هایی ست که انسان ها آن را پرورش دادند. انجیرِ تَر در همه ی فصولِ سال در دسترس نیست، اما انجیر خشک را همیشه می توان داشت (در هند مردم آن را Anjeer می نامند). انجیرِ خشک نه تنها طعم خوبی دارد بلکه برای سلامتی هم مفید است. 

بهبود گوارش:

انجیر سرشار از فیبر است. سه عدد انجیر خشک حاوی پنج گرم فیبر است که حدودا معادل 20% از نیازِ روزانه ی بدن شما را تامین میکند است. همچنین یک ملیّن طبیعی برای جلوگیری از یبوست و دیگر مشکلات گوارشی نظیر سندروم روده ی تحریک پذیر.

 کمک به کاهش وزن:

جدا از اینکه انجیرِ خشک سرشار از فیبر است، حاوی کالری بسیار ناچیز است. یک عدد انجیرِ خشک تنها 47 واحد کالری دارد و شما تنها 0.2 گرم از کلِ چربیِ انجیرِ خشک را کسب می کنید. پس انجیرِ خشک برای افرادی که خواهانِ کاهش وزن هستند گزینه ی بسیار مناسبی است.

جلوگیری از بیماری فشارخون:

مصرف زیاد نمک، میزان سدیم بدن شما را بالا می برد. این مسئله میزانِ تعادل سدیم-پتاسیم را در بدن بر هم می زند  باعث ایجاد فشارخون می شود. انجیر بهترین میوه برای برقراری این تعادل است. یک عدد انجیرِ خشک 129 میلیگرم پتاسیم و تنها 2 میلیگرم سدیم را به شما منتقل می کند و  از فشارخون جلوگیری می کند.

( برای اطلاعات بیشتر درباره قیمت و خرید انجیر به فروشگاه آنلاین برداری مراجعه کنید )

سرشار از آنتی اکسیدان:

انجیرِ خشک سرشار از آنتی اکسیدان است. انجیرِ خشک به دلیل خاصیت آنتی اکسیدان، به انجیرتَر ارجعیت دارد. همچنین در مقایسه با دیگر میوه ها که فقط دارای ویتامین C و E هستند، انجیرِ خشک به دلیل میزان بسیار بالا آنتی اکسیدان بنام فنل به میوه های دیگر ارجعیت و برتری دارد.

جلوگیری از بیماری های قلبی:

میزان بالای آنتی اکسیدان در انجیر خشک به حذف الکترون های آزادی کمک می کنند که موجب آسیب رساندن به رگ های خونی شده و باعث بیماری قلبی می شوند، و همانطو که قبلا اشاره شد، انجیر از ایجاد فشار خون جلوگیری می کند که یک خطر جدی برای بیماریِ قلبی کرونری است. لازم به ذکر است که چندین مقاله ی دیگر نیز به این نکته اشاره دارند که انجیر خشک باعث کاهش تری گلیسرید می شود  که نقش اساسی در ایجاد بیماری های قلبی دارد.

جلوگیری از سرطان:

خاصیت آنتی اکسیدانِ انجیر خشک از تخریبِ DNA بافت سلولی که به علت الکترون های آزاد است جلوگیری می کند که این تخریب عامل  تشکیل سلول های سرطانی است.

مستحکم ساختن استخوان ها:

یک عدد انجیر خشک، 3% کلسیم مورد نیاز روزانه ی بدن را تامین می کند که به همراه دیگر غذاهای حاوی کلسیم باعث بهبود قدرت و تراکم استخوان ها می شود.

مفید برای دیابت:

مقدار بالای فیبر درانجیر، آن را برای بیمارانِ دیابتی مفید کرده است.با این حال انجیر خشک سرشار از قند است پس باید برای میزان مصرفِ آن با یک متخصص دیابت نیزمشورت کنید. ( این مطلب را نیز مطالعه کنید: فواید درمانی انجیر

بهبود فقر آهنِ بیمارانِ آنمی (کم خونی):

انجیر خشک منبعی سرشار از آهن است. 1 عدد انجیر خشک 2% از نیاز روزانه آهن بدن را تامین می کند. آهن یک ماده ی اصلی و مهم است که هموگلوبین را به سراسر بدن منتقل می کند. پس مصرف انجیر باعث افزیش میزان آهن در بدن شده که راهی طبیعی در جهت افزایش میزان هموگلوبین بطور غیرمستقیم است.

بهبود سلامت تولید مثل:

طبق نوشته های باستان، یونانی ها از انجیر به عنوان یک ماده ی طبیعی برای تقویت قوای جنسی استفاده می کردند. انجیرمیوه ی مقدس نامیده شده و ارتباط بسیار نزدیکی با محبت و باروری دارد. از نظر علمی، انجیر موجب بهبودِ باروری و شهوت می شود. چرا که این میوه مملو از مواد معدنی همچون روی، منگنز و منیزیم است که نقش اساسی در بهبود و افزایش تولید مثل دارند. ( خرید خرمای مضافتی  )