Roadie
-621/-36/-26 00:00:00

خاصیت های فوق العاده ی انجیر

خاصیت های فوق العاده ی انجیر

از جمله خواص انجیر برای سلامتی می توان به درمان بیماری ھایی مانند ناتوانی جنسی، یبوست، سوءھاضمه، بواسیر، دیابت، سرفه، برونشیت و آسم اشاره کرد. ھمچنین به عنوان راھی سریع و موثر برای بازگشت وزن پس از دوران نقاھت بیماری استفاده می شود.

انجیر میوه ای فصلی می باشد که در نواحی غرب آسیا یافت می شود اما نوع خشک آن تقریبا در ھمه جا و ھر زمانی از سال در دسترس است. درخت انجیر از خانواده توت ھا بوده و خواص دارویی آن بدلیل وجود مواد معدنی، ویتامین ھا و فیبر موجود در آن است. انجیر حاوی منبع غنی از مواد مغذی مانند ویتامین آ،ب 1، ب2، کلسیم، آھن، فسفر، منگنز، سدیم، پتاسیم و کلر است.

خواص درمانی انجیر: برخی از دلایل خواص انجیر برای سلامتی به شرح زیر است:

 

پیش گیری از یبوست

در ھر سه وعده غذایی انجیر 5 گرم فیبر وجود دارد. غلظت بالای فیبر موجود در آن به بھبود سلامتی، تنظیم عملکرد روده و پیش گیری از یبوست کمک می کند. فیبر موجب افزایش حرکات روده شده در نتیجه نه تنھا از ابتلا به یبوست جلوگیری می کند بلکه باعث برطرف شدن اسھال و حرکات نامنظم روده ای می شود.

 

پایین آورندهی  وزن

فیبر موجود در انجیر باعث کاھش وزن شده و اغلب به افراد چاق توصیه می شود. ھرچند، کالری بالای آن موجب افزایش وزن بخصوص در مواقع مصرف با شیر می شود. فقط مقدار کمی انجیر برای تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن کافیست در نتیجه از خوردن زیاد آن امتناع کنید. به یاد داشته باشید که ممکن است مصرف بیش از اندازه آن مضر باشد.

 

پایین آورندهی  کلسترول خون

انجیر حاوی پکتین که نوعی فیبر محلول است، می باشد. ھنگامی که فیبر در میان دستگاه گوارش در حرکت است به طور اساسی مقدار اضافی کلسترول خون را جمع آوری کرده و به طرف دستگاه مجاری ادرار ھدایت کرده تا از این طریق از بدن دفع شوند.پکتین موجود در انجیر به عنوان فیبری محلول باعث بھبود حرکات روده ای می شود. از آنجایی که پکتین ھا غلیظ ترین فیبرھای موجود خوراکی ھستند خواص ملینی دارند. مقدار زیاد فیبر موجود در غذا از طریق پیش گیری از انواع خاصی از سرطان ھای دستگاه گوارشی مانند سرطان روده بزرگ باعث سلامت عمومی می شود.

 

پیشگیری از بیماری ھای قلبی عروقی

انجیر خشک حاوی اسید فنیک، امگا 3 و امگا 6 می باشد. این اسید ھای چرب خطر ابتلا به بیماری ھای قلبی عروقی را کاھش می دھند. به علاوه برگ انجیر تاثیر بسزایی در میزان تری گلیسرید بدن دارد.برگ انجیر خاصیت جلوگیری از تولید تری گلیسرید را داشته و باعث کم شدن تعداد آنھا می شود.از دیگر عوامل تاثیرگزار در بروز انواع بیماری ھای قلبی می توان به تری گلیسریدھا اشاره کرد.

 

درمان سرطان روده بزرگ

فیبر موجود در انجیر به زدودن رادیکال ھای آزاد و سرکوب دیگر عوامل سرطان زا به ویژه سرطان رودهی بزرگ کمک می کند. به دلیل اینکه فیبر حرکات سلامت بخش روده را افزایش می دھد.

 

جلوگیری از سرطان سینه پس از یائسگی

فیبر موجود در انجیر بدن را در برابر سرطان سینه ایمن می کند.  پس از یائسگی تعادل ھورمون ھا در زنان اغلب به ھم می ریزد. میزان ارتباط دستگاه ھای بدن با یکدیگر به قدریست که توانایی آنتی اکسیدان ھا در مبارزه با رادیکال ھای آزاد به صورت چرخشیست. رادیکال ھای آزاد از عوامل اصلی بروز سرطان می باشند. بنابر این انجیر با تولید مقدار زیادی فیبر از خطوط دفاعی غیر اختصاصی بدن محافظت می کند.

کنترل دیابت خون

انجمن بیماری دیابت آمریکا از فیبر بالای انجیر به عنوان خاصیت درمانی برای کنترل دیابت خون  استفاده می کند. برگ انجیر مقدار انسولین مورد نیاز بیماران دیابتی را کاھش می دھد. برگ انجیر سرشار از پتاسیم بوده که به تنظیم مقدار قندی که پس از ھروعده غذایی جذب بدن می شود کمک می کند. مقدار زیاد پتاسیم راھی مطمئن برای کاھش قند خون است بنابر این مصرف انجیر به بیماران دیابتی کمک می کند زندگی نرمالی داشته باشند.

 

جلوگیری از افزایش فشار خون

معمولا مردم سدیم را در قالب نمک خوراکی دریافت می کنند اما پتاسیم کم و سدیم زیاد منجر به افزایش فشار خون می شود. انجیر پتاسیم بالا و سدیم پایینی دارد در نتیجه تاثیر بسزایی در مقابله با افزایش فشار خون و اثرات آن داشته و باعث آرامش اعصاب می شود

 

درمان برونشیت

مواد شیمیایی طبیعی موجود در انجیر آن را تبدیل به چایی ایده آل می کند.چای برگ انجیر به صورت رایج برای انواع بیماری ھای تنفسی مانند برونشیت تجویز شده است و ھمین طور به عنوان درمانی برای جلو گیری و کاھش اثرات تنگی نفس در بیماران مبتلا به آسم مصرف می شود.

 

بیماری ھای مقاربتی

در زمان ھای گذشته در ھندوستان و برخی نواحی دیگر از انجیر به عنوان در مان بیماری ھای مقاربتی استفاده شده است. از ھر دو نوع خوراکی و موضعی آن برای درمان بیماری ھای مسری جنسی استفاده شده است. اگر چه به تحقیقات بیشتری درمورد میزان دقیق تاثیرات مثبت انجیر بر علائم و بیماری ھای جنسی نیاز است. ( در این قسمت مطالعه کنید: ده علت برای مصرف روزانه ی انجیر )

 

اختلالات جنسی

برای قرن ھا از انجیر به عنوان راھی برای درمان اختلالات جنسی مانند نازایی، تقویت قوای جنسی یا اختلالات نعوظ استفاده شده است. انجیر بخش عمده فرھنگ و اساطیر را تشکیل می دھد و در بیشتر مواقع برای بالابردن قدرت باروری یا سرکوب کننده نیاز جنسی استفاده شده است.

دلیل تاثیر انجیر در تقویت قوای جنسی سوال برانگیز است اما مقادیر زیاد ویتامین و مواد معدنی با ارزش موجود در آن ممکن است موجب بالا رفتن ناگھانی انرژی و استقامت بدن شده که مردم آن را با تقویت قوای جنسی اشتباه می گیرند. برای افزایش توانایی جنسی شبانه دو یا سه عدد انجیر را در شیر بخیسانید و صبح میل کنید.

 

تقویت استخوان ھا

انجیر سرشار از کلسیم بوده که یکی از مھم ترین مولفه ھای تقویت استخوان ھا و کاھش دھنده خطر پوکی استخوان است.ھمچنین انجیر مملو از فسفر می باشد که به شکل گیری استخوان و بھبود آن پس از آسیب یا شکستگی کمک می کند.

 

کاھش دفع کلسیم

افرادی که مرتبا غذاھای با سدیم بالا مصرف می کنند ممکن است کلسیم زیادی را دفع کنند.پتاسیم بالای موجود در انجیر از این وضعیت جلوگیری کرده و مقدار مواد زائدی را که از طریق ادرار دفع می شوند تنظیم میکند. انجیر دفع کلسیم را به حداقل رسانده در حالیکه موجب افزایش دفع اوریک اسید و دیگر سموم آسیب زای بدن می شود.

( برای اطلاعات بیشتر درباره قیمت و خرید انجیر به فروشگاه آنلاین برداری مراجعه کنید )

جلوگیری از پیر چشمی

کم شدن قدرت بینایی در افراد سالمند به طور طبیعی منجر به پیر چشمی می شود. میوه ھا و انجیرھا تاثیر بسزایی در جلوگیری از پیر چشمی و دیگر بیماری ھای رایج سالخوردگی دارند.

 

تسکین گلو درد

لعاب زیاد موجود در انجیر به درمان و محافظت از گلو درد کمک می کند. طبع میکن و عصاره طبیعی انجیر موجب کاھش درد و فشار تارھای صوتی می شود. انجیر تاثیر بسزایی در درمان انواع بیماری ھای تنفسی مانند سیاه سرفه و آسم دارد. ھمینطور برای درمان بیماری ھای گوارشی بسیار موثر می باشد. انجیر به بھبود یبوست، سوء ھاضمه، دردھای شکمی و انواع بیماری ھای روده ای کمک می کند. انجیر موجب کاھش تب، گوش درد، التھاب، دمل و بیماری ھای مقاربتی شده و برای کبد بسیار مفید است.از آنجایی که انجیر آلکین بالایی دارد به تنظیم پی اچ بدن کمک می کند. انجیر سرشار از فلاونوئید و پلی فنول بوده که آنتی اکسیدان ھایی در جھت پیش گیری از آسیب ھای ناشی از رادیکال ھای آزاد ھستند. انجیر خاصیت ضد درد و ملینی داشته و قند و چربی پایینی دارد. انجیر شیرین و نرم است و می تواند جایگزین قند شود.از انجیر رسیده معمولا برای درست کردن کلوچه، پودینگ، کیک، انواع شیرینی، مربا، ژله و کنسرو استفاده می شود.

 

احتیاط: انجیر ممکن است زیان ھایی نیز داشته باشد و خوردن بیش از حد آن باعث اسھال شود. به علاوه انجیر خشک قند بالایی داشته و میتواند موجب پوسیدگی دندان ھا شود. ھمچنین افرادی ھستند که به انجیر یا برخی مواد شیمیایی موجود در آن حساسیت دارند که عوارض ناشی از آن میتواند کم یا بسیار شدید باشد. طبق معمول، پیش از اینکه در رژیم غذایی یا سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید.